Nejčastěji se tyto světelné zdroje objevují na trhu s paticí G23, její součástí je speciální kondenzátor a zapalovací startér a jedná se v podstatě o velmi malé a tenké zářivky, které také pracují na shodném principu jako lineární trubice T5 a T8. Vývoj zářivkového osvětlení dnes pokročil směrem k miniaturizaci a aplikaci více barevných odstínů. Své místo tu mají také předřadníky řízené elektronicky, čímž se vyřešil palčivý problém s nepříjemným blikáním.
Velmi malé rozměry trubic zajímavého vzhledu umožňují nasadit je jako dekorativní svítidla nebo pracovní osvětlení v různých místnostech, nejčastěji u psacích stolů nebo v domácích dílnách, garážích a všude tam, kde lze předpokládat delší dobu osvitu. Zářivkám Dulux Lightpark obecně totiž příliš nesvědčí časté zapínání, i když ty současné modely těmito neduhy příliš netrpí. Naopak jim nevadí jakákoli pracovní poloha – vodorovná, svislá nebo šikmá.
Můžete se s nimi setkat i v kancelářích, v obchodech a nákupních centrech, ve zdravotnictví, v designových studiích, jak ve studeném, tak i teplém odstínu bílého světla. Vykazují i velmi dobrý index podání barev, v hodnotách od 80 do 90.
Životnost versus příkon
Kompaktní zářivkové zdroje byly středem zájmu především na počátku devadesátých let, tehdy však neměly zdaleka takové parametry, jako dnes. Měly omezené podání barev, byly drahé a životnost často nedosahovala předepsaných hodnot. Významný byl především nízký příkon, který z popředí zájmu začal vytlačovat vláknové žárovky. Současné typy v široké barevné škále a s delší životností přesahují 25 tisíc hodin. Po 10 tisících hodinách provozu se sníží jejich výkon jen o 8 procent a po další stejně dlouhé době provozu pouze o další čtyři procenta.
Vyzařované světlo vzniká výbojem uvnitř trubice naplněné plynovou směsí, podobá se výbojkám a někteří lidé tvrdí, že je příjemnější na oči, zvláště po delší době pobytu v místnosti s umělým osvětlením.